Caritas Archidiecezji Łódzkiej


Przekaż swoją jałmużnę seniorom w swojej parafii

Nasze galerie

Tornister pełen uśmiechów 2019

TPU2019_1Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaprasza do włączenia się do kolejnej edycji akcji charytatywnej pod hasłem „Tornister pełen uśmiechów”. Celem akcji w tym roku jest skompletowanie i przekazanie wyprawek szkolnych najuboższym dzieciom z diecezji pińskiej na Białorusi. DO tegorocznej akcji zgłosiło się już 50 parafii z terenu archidiecezji łódzkiej. Mamy nadzieję, że wspólnie uda się przygotować 700 szkolnych wyprawek. Akcja potrwa do 15 sieprnia.

Na przełomie lipca i sierpnia do parafii trafiają puste tornistry i plecaki, zakupione przez Caritas ze środków pochodzących z 1% podatku oraz darowizn indywidualnych. Wierni w parafiach wypełniają je artykułami szkolnymi i przynoszą z powrotem do parafii. Następnie wyprawki przekazywane są do łódzkiej Caritas. W tym roku za pośrednictwem Caritas diecezji pińskiej trafią do 500 dzieci i młodzieży na Białorusi. Część wyprawek szkolnych pozostanie w parafiach dla najuboższych uczniów z parafii.  

Zapytaj swojego duszpasterza o możliwość włączenia się do akcji „Tornister pełen uśmiechów” we własnej parafii.

Przygotowując wyprawki szkolne dla uczniów na Białorusi zapakujmy koniecznie: zeszyty, ołówki, długopisy, linijki, cyrkiel, kredki, kolorowy i biały papier, szkicownik, markery, taśmę klejącą, klej, piórnik i okładki na zeszyty.

Diecezja pińska, do której trafi pomoc w tym roku jest najmniejszą na Białorusi pod względem liczby wiernych, jest jednak rozległa terytorialnie, gdyż obejmuje obwody brzeski i homelski. Odległość pomiędzy skrajnymi zakątkami diecezji sięga ponad 900 km.  Na terenie diecezji pińskiej mieszka jedna trzecia ludności Białorusi - 3,15 mln osób i leży drugie co do wielkości miasto kraju - Homel. Część terenu diecezji została poszkodowana w wyniku promieniowania po wybuchu elektrowni jądrowej w Czernobylu w 1986 roku. Mieszkańcy diecezji żyją w ubóstwie. Często brakuje im pieniędzy na podstawowe utrzymanie, a zakupy odzieży, czy wyprawki szkolnej dla dzieci, są prawdziwym wyzwaniem.

Wyprawki szkolne zebrane w ramach akcji "Tornister pełen uśmiechów" trafią do dzieci i młodzieży w wieku 6 - 18 lat. Są to dzieci  białoruskie, w większości z polskimi korzeniami. Na terenie diecezji mieszka bardzo dużo dzieci w wieku szkolnym. Tylko w samym Pińsku na katechezę przychodzi ponad 150 dzieci, w większości z ubogich rodzin. W pierwszym rzędzie pomoc jednak przekazana zostanie dla dzieci, które mieszkają na białoruskich wsiach i w mniejszych miejscowościach, gdzie bieda jest jeszcze większa.

Możesz również ufundować wyprawkę wpłacając on-line darowiznę już teraz. Wejdź na:

dobromat24pl - logo

 

lub prześlij pieniądze na rachunek: 

Caritas Archidiecezji Łódzkiej
Bank Pekao S.A. V O/Łódź
nr konta: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077
z dopiskiem „Wyprawka 2019”

 

Działalność łódzkiej Caritas możesz wspierać również dzięki mobilnej aplikacji Caritas.
Pobież bezpłatnie aplikację tutaj:

 

Już dziś dziękujemy za wsparcie!

Tomasz Kopytowski     
<- wróć
Wykorzystanie powyższego materiału lub jego fragmentów na własnej stronie internetowej jest możliwe pod warunkiem podania źródła oraz autora.
Wspierają nas
 • Wspirają nas
 • Wspirają nas
 • Wspirają nas
 • Wspirają nas
 • Wspirają nas
 • Wspirają nas
 • Wspirają nas
 • Wspirają nas
 • Wspirają nas
 • Wspirają nas
 • Wspirają nas
 • Wspirają nas

Caritas Archidiecezji Łódzkiej

wpłać on-line
przekaż 1 % podatku
przekaż dary rzeczowe