Wigiljne Dzieło Pomocy Dzieciom 2024

Wigiljne Dzieło Pomocy Dzieciom 2024

Tomasz Kopytowski
28 listopada 2024
Wigiljne Dzieło Pomocy Dzieciom 2024

Już po raz 31. na świątecznych stołach zapłoną świece Caritas wspierając jedną z najstarszych akcji Caritas – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (WDPD). To wyjątkowa inicjatywa, która łączy w sobie tradycję, wiarę i zaangażowanie społeczne. W Łodzi start kampanii kolejny raz będzie miał wymiar ekumeniczny – w I Niedzielę Adwentu, 1 grudnia, o godz. 17:00, w luterańskim kościele św. Mateusza, przy ul. Piotrkowskiej 279/283, przedstawiciele kościołów chrześcijańskich zapalą świece WDPD. Po raz pierwszy w historii start ogólnopolskiej kampanii Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbył się w Kaplicy Wielowyznaniowej na PGE Narodowym.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, połączone jest z rozprowadzaniem w czasie Adwentu świecy Caritas, która w ciągu lat stała się rozpoznawalnym symbolem polskiej Wigilii. Znakiem obecności nowo narodzonego Chrystusa przypominającym o tym, by w naszych sercach znalazło się miejsce dla potrzebujących. W tym roku na wigilijnych stołach zapłonie blisko 2 mln świec, które dostępne są w parafiach w całej Polsce. Łódzka Caritas przygotowała w tym roku 65 tysięcy świec.

Dzięki środkom pozyskanym z Wigilijnego Dzieła corocznie w całej Polsce dożywiamy tysiące dzieci w szkołach i świetlicach, zapewniamy im pomoce edukacyjne oraz letni wypoczynek. WDPD wspiera również dzieci poza granicami naszego kraju. W 2023 roku 10 groszy z każdej świecy Caritas Polska przeznaczyła na dofinansowanie programów żywnościowych dla dzieci z Etiopii, gdzie głodu doświadcza niemal co czwarta osoba.

Tegoroczna kampania po raz dwudziesty piąty ma charakter ekumeniczny.

– Płomień każdej świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapalonej na świątecznym stole daje szansę na lepszą przyszłość dzieciom i przypomina, że 2 tysiące lat temu narodził się Chrystus jako znak miłości, braterstwa i pokoju – mówi ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS. Od 2000 roku oprócz katolickiej Caritas w akcji WDPD od lat uczestniczą organizacje charytatywne innych Kościołów chrześcijańskich – Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
– Płomień świecy to dar serca, który zmienia życie wielu osób, przynosi nadzieję i miłość. W chorobie i nieszczęściu najważniejsza jest pomoc, bliskość drugiego człowieka. Im więcej światła, tym więcej nadziei – podsumowuje Wanda Falk, dyrektor generalny Diakonii Polskiej.

Początki Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom  sięgają roku 1993. W kilku diecezjach przeprowadzono wówczas pilotażową akcję. W 1994 roku na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rusinowicach akcja zyskała wymiar ogólnopolski. Początkowo miała też inną nazwę – „Bożonarodzeniowa Świeca Caritas”. Jej symbolem była świeca z napisem Caritas, która miała stać na wigilijnym stole, przy dodatkowym nakryciu i wyrażać gotowość domowników na przyjęcie Chrystusa w każdym, kto wymaga pomocy. Cały dochód ze sprzedaży świec przeznaczany był na pomoc dzieciom z ubogich rodzin, zwłaszcza na sfinansowanie dożywiania w szkołach.
Inicjatywa spotkała się z wielkim odzewem wiernych. Na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w 1995 roku postanowiono, że projekt będzie kontynuowany pod nazwą „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. W promocję zaangażowały się  środki społecznego przekazu – krajowe i lokalne. Przez ostatnie 30 lat udało się rozprowadzić w całej Polsce 50 milionów świec. Tylko w ostatniej, 30-tej edycji było ich blisko 2 miliony.
W adwentowej akcji swój udział mają również harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, dzięki którym Betlejemskie Światło Pokoju trafia do tysięcy domów i instytucji w całym kraju. Polscy harcerze odbierają płomień od słowackich skautów od 1991 roku, a od 1994 roku włączają się w akcję WDPD. Moment odebrania płomienia, który dotarł do Europy prosto z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, zawsze jest bardzo emocjonujący i wymaga przygotowania logistycznego. W tym roku uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbędzie 15 grudnia. Następnie harcerze zaniosą płomień do miejsc opieki, instytucji, a także do kościołów, z których każdy będzie mógł w Wigilię sam odebrać płomień i przynieść do swojego domu.
Do wsparcia wyjątkowej inicjatywy Caritas na przestrzeni lat zachęcało wiele postaci polskiego życia publicznego. Do włączenia się w nią co roku zapraszają także prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką – Agatą Kornhauser-Dudą. W tym roku zaproszenie to jest szczególne, bowiem Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, w ramach nagrody prezydenta RP „Dla dobra wspólnego”, otrzymało nagrodę główną w kategorii „Dzieło-przedsięwzięcie, projekt”:
– Jesteśmy dumni z wyróżnienia i wierzymy, że uhonorowanie Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom pozwoli pomóc jeszcze większej liczbie potrzebujących – podziękowała podczas gali wręczenia nagród Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Tegoroczną akcję WDPD promuje również nowy, wyjątkowy spot przygotowany przez Caritas Polska, podkreślający to, co w pomaganiu najistotniejsze:

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom można również wspierać wpłacając swoją darowiznę on-line lub tradycyjnie na rachunek:

Caritas Archidiecezji Łódzkiej
90-507 Łódź, ul. Gdańska 111
Bank Pekao S.A. V O/Łódź
48 1240 1545 1111 0000 1165 5077
z dopiskiem „WDPD 2024”

Wspierają nas